مقالات

کاربرد آجر نسوز در ساختمان

کاربرد آجرنسوز در ساختمان

در ادامه بررسی هایی که از انواع آجرهای موجود در بازار داشتیم در این بخش قصد داریم تا بررسی کلی از کاربری آجرنسوز در ساختمان داشته باشیم. این نوع آجر یکی از جدیدترین و مدرن ترین نوع متریال های ساختمانی است و از نظر استانداردهای مورد تایید برای مصالح ساختمانی،در بالاترین سطح ممکن قرار گرفته و همین مسئله موجب فراگیرشدن استفاده آن در اکثریت بخش های ساختمان گردیده که قابلیت استفاده در فضای بیرونی و داخلی برای آن وجود دارد و در محتوای جداگانه ای به صورت تخصصی تر به کاربرد آجرنسوز در دکوراسیون داخلی پرداختیم. در این محتوا از وب سایت ایران نیاز، ابتدا معرفی از آجرنسوز و سپس به مزایا و خصوصیات آن خواهیم پرداخت و در انتها نیز انواع کاربری های ان در ساختمان را مورد بررسی قرار می دهیم،پس تا انتها با ما همراه باشید.

آجر نسوز از خاک نسوز و درجه بالای 1500 درجه تولید و مشخصه بارز آن نیز تنوع رنگ ،ابعاد و طرح است. دلیل محبوبیت این آجر را می توان به دلایل در دسترس بودن،عمر و دوام بالا،قیمت مناسب،سازگاری با شرایط آب و هوایی و محیطی دانست.

آجر نسوز چیست؟

قبل از اینکه به کاربری آن بپردازیم معرفی مختصر از آن خواهیم داشت. این آجر از ترکیب شدن مواد نسوز با خاک چینی  پخته شدن در دما 1500 درجه سانتی گراد تولید می شود. وجود مواد نسوز در این آجرهای نسوز موجب شده تا مقاومت آنها را در برابر ضربه،فشار،حرارت،سرما،گرما،صوت و مواد شیمیایی مقاوم سازد.

کاربری آجرهای نسوز در ساختمان

دلیل محبوبیت آجرهای نسوز

با بررسی هایی که از چندین منابع در رابطه با دلایل افزایش روز به روز حجم تقاضاهای خرید آجر نسوز داشتیم،لیستی را آماده کردیم که به نظر تیم این مجموعه کامل بوده و به شرح زیر است:

 • تنوع نوع: از انواع آجرهای نسوز در بازار می توان به رستیک،صخره ای ،لعابی،کوره ای،انگلیسی،شومینه ای و پلاکی اشاره کرد.
 • تنوع رنگ: اکثریت رنگ های موجود در طراحی های ساختمان را پوشش می دهد که می توان به رنگ های سفید،مشکی،قرمز،قهوه ای،شاموتی،پرتقالی،قهوه ای،خاکی،قرمز انگلیسی و زرد اشاره کرد.
 • مقاوم در برابر ضربه و فشار
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی و باران های اسیدی
 • مقاوم در برابر شرایط متفاوت آب و هوایی
 • عدم زدن شوره
 • مقاوم در برابر حرارت و عایق صوتی و گرما

کاربرد اجر نسوز در نما ساختمان

انواع کاربری آجرهای نسوز در ساختمان

به صورت کلی نوع کاربری آن را می توان به سه دسته تقسیم کرد: نما و فضای بیرون،دکوراسیون داخلی و کوره های صنعتی که هر کدام را سعی کردیم به صورت تخصصی تر در محتوای جداگانه ای مورد بررسی قرار دهیم. شاید برای شما این حجم از تنوع کاربری شگفت انگیز باشد. با توجه به تحقیقات صورت گرفته از نظر تنوع کاربرد می توان موارد زیر را به این لیست افزود:

 • کاربری در نما ساختمان: همانطور که در بخش مربوطه شرح دادیم، آجرهای نسوز به دلیل چرخه تولید و مواد اولیه ای که جهت تولید آنها به کار رفته، جز بهترین متریال های ساختمانی مقاوم در برابر عوامل محیطی می باشند از اینرو به عنوان یکی از گزینه های اصلی جهت کاربری در نما ساختمان به شمار می آیند و نمایی که با آجرنسوز پوشش داده شده است از ماندگاری بالاتری نیز برخوردار است.
 • کاربری در کفپوش ساختمان
 • استفاده در تمامی بخش های دکوراسیون داخلی ساختمان
 • استفاده در ساخت شومینه

ما در این محتوا سعی کردیم انواع کاربری آجرهای نسوز در ساختمان را به صورت چکیده بررسی کنیم و همانطور که در پاراگراف های بالایی نیز اشاره کردیم آجر نسوز جز آن دسته متریال های ساختمانی به شمار می آید که در اکثریت بخش های ساختمان قابل استفاده بوده که از مطرح ترین آنها می توان به دکوراسیون داخلی و نما ساختمان اشاره کرد و ما نیز به صورت تخصصی تر در محتوا مربوطه به شرح کامل آنها پرداخته ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *