مقالات

بهترین آجر سفال نما

بهترین آجر سفال

یکی از پر کاربردترین نوع آجرها در دیوار چینی ساختمان،آجر سفال است و با توجه به این که در معماری جدید دیگر نقش دیوار از باربر به جداکننده عوض شده،پس بهترین نوع آجر باید از وزن سبکی نیز برخوردار باشد و به همین دلیل ما در این محتوا قصد داریم تا به صورت جزئی تر به بررسی بهترین آجرسفال از نظر کیفی و استاندارد بپردازیم،پس تا انتها با ما همراه باشید.

برای اینکه بهترین نوع را انتخاب کنیم نیاز است تا با چگونگی ساخت آجر سفال آشنا باشیم. این نوع آجر با استفاده از خاک رس تولید و پس از قالب گیری و خشک شدن در محیط بیرون سپس به کوره منتقل گردیده و در چرخه تولید آن را به دو صورت سنتی و صنعتی می توان تولید کرد. آجرهای سفال دارای انواع 3سوراخ،4سوراخ،6سوراخ و 9 سوراخ بوده و به نسبت ابعاد آن نیز متفاوت است.

انتخاب بهترین آجر سفال

برای این که شما به انتخاب بهترین گزینه دست یابید ما یک سری پارامتر را برای شما لیست کرده ایم که مطابق آن ها می توانید بهترین آجرسفال را انتخاب کنید:

 • رنگ بلوک های آجر سفال یکدست و یکنواخت باشد.
 • سطح بلوک ها بدون ترک باشد.
 • لبه های بلوک ها محکم و یک فرم باشد.
 • بافت سفال در حد امکان همگون باشد.
 • سطح و جداره سفال به آسانی خش بر ندارد.

حال که چکیده ای از گزینه های منتخب بهترین سفال ارائه کردیم بهتر است شما را با انواع آنها نیز آشنا کنیم و قبل از هر چیز شایان ذکر است که به این نکته اشاره داشت،با توجه به تولید عمده این نوع آجر در مناطق صنعتی استان اصفهان از آن با نام آجر سفال اصفهان نیز نام برده می شود و انواع آن در بازار عبارت است از:

 • آجر سفال های سوراخدار
 • آجرهای سفالی لعابدار
 • آجرهای سفال فوم دار

اما عامل تاثیرگذار دیگر در انتخاب بهترین سفال توجه داشته باشید که نوع کاربری ساختمان و منطقه جغرافیایی تاثیر بالایی در ابعاد و نوع سفال  دارد که در اکثریت منابع به این موضوع اشاره نشده است. از نظر درجه بندی نیز این نوع آجر در درجه های 1،2و3 تولید و ملاک این درجه بندی به صورت کیفی است. هر آنچه رنگ سفال روشن و یکدست و سطح آن بدون ترک باشد، به نسبت مرغوب تر نیز می باشد و در نتیجه عمر و دوام بالاتری نیز خواهد داشت. با توجه به تخصصی بودن بحث انتخاب و خرید آجر،به شما توصیه می کنیم از نظرات و پیشنهادات کارشناسان این حرفه استفاده کنید.

2 دیدگاه در “بهترین آجر سفال نما

 1. مهندس اعلایی گفت:

  متوجه عنوان محتوا شما نشدم، مگر آجر سفال هم در نما ساختمان استفاده می شود؟ لطفا در این مورد بنده را راهنمایی کنید زیرا مدتی است به دنبال یک آجر خاص جهت اجرا نمای بیرونی ساختمان خود هستم.

  1. نویسنده گفت:

   اگر به تصویری که در محتوا ارائه شده نگاه کنید متوجه این نوع کاربری نیز خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *